DomuDomů KontaktKontakt
Galantní kocour má za ušima
Vloženo: 21. 11. 2011, 19:43

Kolektiv básníků a ilustrátorka Petra Podzemská se postarali o podobu Galantního kocoura. Snad se dětem bude líbit:

 

V polovině listopadu vyšla v nakladatelství Mezera knížka pro děti, Galantní kocour. Jedná se o soubor 16 krátkých básniček od několika autorů publikujících na serverech Písmák či Mezera. Obrázky, jež na první pohled vyvolají úsměv, obstarala Petra Podzemská - autorka, ilustrátorka a majitelka známé značky Pruhovaná kočka.
 Celý projekt byl zajímavý tím, že nejdříve vznikly obrázky a k nim pak psali různí autoři básně. Petra Podzemská si pak ke každému obrázku vybrala báseň, která ji nejvíce oslovila.
 Úvodní verše k celé knížce napsal Karel Porsch, jenž na Mezeře.org publikuje pod přezdívkou SkunnY a jehož hlavní parketou jsou vtipné povídky a vynikající písňové texty:

Povyprávěl kocour myšce
Co je v téhle krásné knížce
\"Obrázky a něco k tomu,
půjčím ti ji klidně domů\"

 Talent pro psaní básniček pro děti ukázala Lída Mučková, Karlova sestra. Na Mezeře působí jako lochneska. Se slovy se přímo mazlí, a tak kromě kocoura zavrní spokojeně i kdejaké dítě. Petra Podzemská si vybrala celkem 5 Lídiných básniček. Tady jsou namátkou dvě vybrané:

 \"Plavba,\" řekl kocour Willy,
\"bývá někdy pěkná dřina.
Kdyby nám však došly síly,
máme s sebou v láhvi džina.\"

Naše Micka - kočka bílá,
ráda by se opálila.
Vymluvit si to prý nedá,
ve světě teď frčí hnědá!

V knížce se však zdaleka vše netočí jen kolem kocoura, popřípadě fešné kočičky. Paralelně s kočičími příběhy vystupují v knížce i další zvířátka, jako např. ovečky, medvědí rodinka, žirafa či poník a kůň. Právě poníkovi věnoval básničku Marek Řezanka (v knížce má celkem 4 básně), publikující na Serveru Písmák pod nickem Muamarek (na Mezeře jako danmark).


 Že prý vůbec neroste,
slzičky své roní.
Děti, nic mu nenoste,
vždyť on je to poník

 K obrázku znázorňujícímu zimní radovánky byl vybrán text Evy Brichtové (na Mezera.org působí jako Iwa), jíž se podařilo udat celkem dva své texty.


Sáňkování je dnes prima,
říká myšák myšici.
Ta se klepe, je jí zima,
i slunce má čepici.

Dalšímu z obrázků týkajícímu se zimy vdechl slova Rimmer.

 Teploměr je na minimu,
tak tu máme zase zimu.
Takovou, že na saních
jezdí už i hafani.

 Zdeněk Hanka, autor románu Partitura pro srdce, je pravidelným přispěvatelem na serveru Mezera.org. Že kromě prózy může směle zabrousit i do poezie, navíc poezie pro nejnáročnější čtenáře, tedy děti, dokazují následující verše:

 Volá myš na kotě vpředu:
\"Předjíždí nás zleva šnek!\"
\"Rychleji jet nedovedu,
máme slabý motorek.\"

V knížce pro děti podle mě může jen těžko chybět následující autorka, na Mezeře známá jako vŠeruKinaKopretina. Její básničky jsou jednoduché, a přesto neobyčejně krásné a bohaté. Přímo vybízejí ke vstupu do říše zvané dětství. Jsem moc rád, že se její básně objeví i v další plánované knížce pro děti, která se na Mezeře pomalu rodí.

 Zvířátka jsou na výletě
Právě letí k naší tetě
S nimi tajně letí MYŠ
Teto, snad se nebojíš!

 Carodejka přímo kouzelně popsala obrázek se žirafou na kole. Že to není možné? Stačí se podívat do knížky.


 Žirafa se rozhodla,
že usedne do sedla.
Šlape, šlape, až z té štreky
vyrašily na ní fleky.


Knížka je vhodná pro ty nejmenší z nás, ale věřím, že také rodiče si při čtení přijdou na své a jednotlivé stránky je rozhodně nezarmoutí.