DomuDomů KontaktKontakt
Jiří Staněk vdechl básním obraz
Vloženo: 20. 10. 2011, 07:28

Jiří Staněk pracuje v jednom pražském nakladatelství. Vytvořil obálky např. ke knihám (Dobrý den pane Lustig, Milostné písně starého Egypta, Erbovní povídky, Smlouva s ďáblem, Upíři, Týden v tiché zemi atd.). 6.11. 2007 proběhla v literární kavárně H+H jeho vernisáž: Poetické plakáty.
 Kromě lehkých až něžných grafik (někdy konkrétních, kde ústředním motivem je žena a její pocity, rozpoložení, nálady či krajina tuzemská stejně jako exotická, jindy abstraktních, týkajících se „duše“ člověka, toho, co je uvnitř – a co se někdy velmi obtížně popisuje slovy) je autorem i větších pláten, několikrát již měl výstavu svých děl (Městská knihovna, Doksy u Máchova jezera – r. 2002, Galerie 920, Kyjov – r. 2002, Galerie u Rotundy, Týnec nad Sázavou – r. 2003, Galerie Domova Sue Ryder, Praha – r. 2004 a již zmíněná Literární kavárna H+H, Praha – r. 2007). Vlastní internetové stránky se svou tvorbou zatím nemá, ale v dohledné době by měly spatřit světlo světa.
 V roce 2009 doplnil svými grafikami básnickou prvotinu Marka Řezanky, Otisky nakladatelství Plot). Publikoval též grafiky do sborníku Pár střípků, který se snaží zachytit v co největším možném rozsahu soudobou básnickou tvorbu.
 V říjnu 2011 se podílel svými ilustracemi na vzniku sbírky pro děti, Děti objevují svět. Podklady pro tisk sbírky má u sebe. Hledáme nakladatele, který by nám sbírku vydal ve větším množství kusů. Najdeme?